ייפוי כח מתמשך- יתרונותיו ככלי משפטי

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי עדכני אשר מאפשר לכל אדם מעל גיל 18 להחליט מראש כיצד ינוהלו ענייניו האישיים, הרפואיים והרכושיים  במהלך חייו, כשלא יוכל עוד לקבל החלטות בכוחות עצמו. 

זוהי בשורה עצומה, מכיוון שעד מועד כניסתו לתוקף של ייפוי הכוח המתמשך (בתיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב- 1962), עבור כל אדם שהפך להיות בלתי כשיר לנהל את ענייניו, קמה החובה למנות לו אפוטרופוס לגוף ולרכוש. כעת, ייפוי זה מהווה תחליף למוסד האפוטרופוס.

ייפוי כוח מתמשך למול מוסד האפוטרופוס

הליך מינוי אפוטרופוס הינו הליך ארוך ומייגע הכולל הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס, מינוי האפוטרופוס והגשת דיווחים שוטפים ורבים לאפוטרופוס הכללי אודות אותו אדם שמונה לו אפוטרופוס.
למעשה, אם נאמר זאת במילים פשוטות – הדבר הוא בזבוז כסף רב וכאב ראש אחד גדול.
לעומת זאת, באמצעות עריכת ייפוי כוח מתמשך ניתן להגדיר באופן פרטני, כל אדם עפ"י רצונו, כיצד יראו וינוהלו חייו של אותו אדם שלא יהיה כשיר לקבל החלטות בכוחות עצמו. עריכת מסמך שכזה מעניק לאדם שליטה כמעט אבסולוטית על איך יראו חייו בעתיד.

עריכת ייפוי כוח מתמשך מקנה את אפשרות הבחירה בזהות האפוטרופוס שיתמנה בהתאם לקבוע בייפוי הכוח המתמשך. כלומר – אותו אדם יכול למנות את בנו להיות אפוטרופוס עליו, לדוגמה, במקום שהאפוטרופוס הכללי ימנה אפוטרופוס שלאו דווקא קרוב לאותו אדם או זה שידאג לאותו אדם בצורה האופטימלית ביותר.

כאן המקום לומר, שיש עוד יתרון נוסף בעריכת ייפוי כוח מתמשך והוא מינוי כמה מילדיו של אותו אדם כאפוטרופוסים וזאת כדי למנוע איבה ומחלוקת בין בני המשפחה. אמנם אופציה זו היא לא תמיד האופציה המומלצת ביותר ויש לבחון כל מקרה לגופו. 

כמו כן, יתרון נוסף הוא כי בבוא העת  כאשר אותו אדם לא יוכל יותר לקבל החלטות עבור עצמו, האפוטרופוס שמונה על ידי אותו אדם יוכל לקבל החלטה בגין טיפול רפואי שאינו סובל דיחוי או למשוך כסף מחשבונו של אותו אדם ולעשות כל פעולה ברכושו עפ"י ההנחיות שנקבעו מראש וזאת בניגוד למוסד האפוטרופסות שעד לקבלת צו מינוי, לא ניתן לעשות כל פעולה –  דבר אשר גורם לעוגמת נפש ובעיות רבות.

חשוב לציין ולהבין כי ייפוי כוח מתמשך אינו מהווה תחליף לצוואה שכן במסגרת צוואה נקבעות הנחיות לחלוקת הרכוש לאחר 120 שנה ואילו כאן מדובר בכלי משפטי שפועל כשהאדם בחיים אך לא מסוגל לקבל החלטות לבדו.

פיקוח על ממונה ע"י ייפוי כוח

תשאלו כעת – כיצד נפקח על האפוטרופוס שאנו מינינו בעצמנו?
גם לשאלה זו יש פתרון במסגרת ייפוי הכוח המתמשך. ניתן לקבוע מראש כי אדם מסוים ישמש כמיודע, כלומר- כל פעולה שעושה האפוטרופוס שמינה האדם יהיה מחויב בדיווח למיודע ונציין, שגם המיודע יכול להיות בן אחר של אותו אדם (מנגנון פיקוח זה מעניק שמירה על דיסקרטיות בתוך המשפחה).

בניגוד לכך, מוסד האפוטרופוס הכללי הוא זה שמפקח על האפוטרופוס שמינה בית משפט ויש צורך לתת לו דין וחשבון באופן קבוע (מנגנון פיקוח חיצוני).

יתרון נוסף הוא, שבמסגרת ההנחיות בייפוי הכוח המתמשך, ניתן לקבוע היכן יתגורר אותו אדם לאחר שלא יוכל לקבל החלטות בכוחות עצמו, האם יעבור למוסד טיפולי, האם יישאר בביתו שלו ללא אפשרות להוציאו, אילו טיפולים רפואיים יקבל ואילו לא, וכן הלאה.
מנגד, אם אין ייפוי כוח מתמשך, האפוטרופוס הכללי עשוי להתערב ולקבוע מה טוב לאדם והיכן יתגורר וזאת לעיתים קרובות בניגוד לרצונו ובניגוד לטובתו.

לאחר הסקירה הקצרה שהובאה לעיל, נראה כי המחוקק, באמצעות עריכת ייפוי כוח מתמשך, נתן את הדעת אודות רצונו וטובתו של אותו אדם ושם שיקולים אלה בראש סדר העדיפות –
שאותו אדם והוא בלבד זה שיקבע כיצד ייראו חייו, בעת שלא יוכל עוד לקבל החלטות בכוחות עצמו. 

המלצתנו הינה לגשת ולערוך ייפוי כוח מתמשך בהקדם, על-מנת להבטיח את עתידכם.

יש לציין, כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני, וכל מקרה נבחן עפ"י נסיבותיו.


משרד עו"ד טלאור מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה ובקשה העולה בדרך.

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.