אילו סוגי צוואות קיימות ודגשים חשובים בעת עריכת צוואה

צוואה היא הדרך היחידה, על-פי חוק, לפיה אדם יכול לצוות ולהורות מה יעשה ברכושו לאחר ימיו ושנותיו. קראו עוד על הנושא מפי עו"ד טלאור קואן. 

צוואה הינה הדרך החוקית היחידה לפיה אדם יכול לצוות ולהורות מה יעשה ברכושו לאחר ימיו ושנותיו. בעוד שבעבר כתיבת צוואה הייתה תופעה יחסית נדירה, כיום הינה הליך משפטי שגרתי ונפוץ. במאמר זה נמנה את סוגי הצוואות השונות המוגדרות כצוואות כשרות עפ"י החוק, ונרחיב על כל סוג על מנת להבהיר ולהנגיש את הנושא לקורא המעוניין. 

צוואה בעדים

צוואה בעדים הינה צורת הצוואה השכיחה ביותר.  צוואה זו נערכת כשהיא מועלית על הכתב בדרך כלל בידי עורך דין וכשהיא נחתמת על ידי המצווה, בנוכחות שני עדים אשר נוכחו לדעת כי זו צוואתו של המוריש.
כאן המקום לומר שהעדים לצוואה צריכים להיות מעל 18 שנים וכשהם אינם פסולי דין. כמו כן, העדים אינם יכולים להיות חלק מיורשי הצוואה. כלומר – במידה ואב מוריש לבנו את רכושו במסגרת הצוואה, אזי אותו בן לא יוכל לשמש כעד לצוואה זו. ההיגיון שבבסיס האיסור קשור בחשש כי אותו בן ישפיע על המצווה (אביו) ועל כן נדרשים עדים שהם לא נהנים מצוואת המוריש. 
הסיבה לכך שצוואה זו היא השכיחה וגם המומלצת ביותר הינה שהעדים מהווים מכפיל כח בבחינת ראיה חזקה המצביעה על נסיבות עריכתה. על כן, כדאי ואף מומלץ ככל שהנסיבות מאפשרות, לערוך צוואה בעדים. כמו כן, כדאי עד מאוד להסריט את החתימה על הצוואה ואת כל מהלך הישיבה עצמו שקדם לחתימה.

צוואה בכתב ידו של המוריש

צוואה בכתב ידו של המוריש מאפשרת למצווה להותיר אחריו הוראות מה יעשה ברכושו לאחר מותו בצורה פשוטה למדי. אולם, אליה וקוץ בה. בסוג צוואה זה, אין כל עד לצוואה שיכול להעיד אודות נסיבות עריכת הצוואה וכוונת המצווה – דבר אשר יכול להחליש את כוחה של צוואה זו, ואף לתת פתח להגשת התנגדות לצוואה.
על מנת שצוואה זו תיחשב ככשרה ותקבל תוקף משפטי, יש לעמוד במספר קריטריונים:

א.      על הצוואה להיכתב בידי המוריש בעצמו ובכתב ידו (לא מודפסת או מוקלדת).
ב.      על המוריש לחתום בתחתית כל עמוד של הצוואה וככל שישנם תיקונים שנעשו, גם בצד תיקונים אלה.
ג.        יש לכתוב בגוף הצוואה תאריך עריכתה וחתימה בכתב ידו של המצווה.

צוואה בפני רשות

צוואה בפני רשות הינה צוואה שנאמרת בדרך כלל בעל-פה בפני גורם רשמי כגון שופט, רשם של בית משפט, הרשם לענייני ירושה, או נוטריון. לאחר מסירת הציווי בעל-פה, אותו גורם מעלה את הדברים על הכתב ומצרף את חותמתו לצוואה. ניתן לצוות צוואה זו הן בעל פה מול אחד מנציגי השירות שפורטו לעיל ולחילופין, להגיש צוואה זו בכתב.

צוואה בעל-פה

צוואה בעל פה, הנקראת גם צוואה שכיב מרע, נערכת במצבים בהם המוריש נמצא על ערש דווי או צופה פני מוות ואין לו אפשרות אחרת לצוות את רכושו. גם צוואה זו נאמרת בעל פה בפני שני עדים וזאת להבדיל, כזכור, מצוואה בעדים שנכתבת בנוכחות שני עדים.
כדי שצוואה זו תהא תקפה, על שני העדים להעלות את דברי המצווה על הכתב סמוך למועד אמירתם ככל האפשר ולהפקיד מסמך זה אצל רשם הירושות.

הפקדת צוואה

החוק מאפשר אך לא מחייב, להפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה. יוער, כי הפקדת הצוואה כאמור היא הדרך הבטוחה והמומלצת ביותר לשמור על הצוואה המקורית שהופקדה מפני צדדי ג' כך כשיגיע העת, ניתן יהיה להגיש בקשה לצו קיום הצוואה מבלי לחשוש בדבר עצם קיומה. ניתן גם לשמור על הצוואה המקורית במשרד עורך הדין שערך את הצוואה, בבית המצווה או אצל קרוב משפחה. הפקדת הצוואה אצל רשם לענייני ירושה כאמור צריכה להיעשות אך ורק על ידי המצווה עצמו תוך שבמעמד ההפקדה מתבצע זיהוי ותשאול של המצווה. משרדנו כאמור בהחלט ממליץ על הפקדת הצוואה אצל הרשם שכן, זוהי הדרך הבטוחה ביותר להבטיח את שמירתה.  

משרד עו"ד טלאור קואן מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה ובקשה העולה בדרך.

*אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו”ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין.